Pravilno zarastanje tetovaže i uticaj sunca

Bez obzira gdje živite i koje je doba godine, sunčevi zraci su uvijek prisutni. Sada kada se temperature povećavaju, povećava se i opasnost za tetovaže od izlaganja suncu. To znači da morate biti oprezni u skretanju pažnje na važnost kvalitetne njege tetovaža nakon tretmana i opasnosti za tetovažu od izlaganja suncu.

Vi ste odgovorni za stvaranje umjetnosti, ali kada vaš klijent napusti studio, vaš rad je u njihovim rukama. Kada tetovaže ne zacijele kako treba, tattoo umjetnik obično snosi krivicu. Iako ovo može biti pošteno u nekim slučajevima zbog loših praksi, mnogo češće je za to kriv klijent. Ali neka ovo ostane među nama jer je “mušterija uvijek u pravu”.

Mnogi tattoo umjetnici koriste usmenu predaju kako bi prenijeli najbolje prakse njege i zaštite tetovaže od spoljnih faktora. Ovo je kockanje jer klijenti ponekad zaborave i na kraju traže odgovore na internetu gdje ima mnogo pogrešnih informacija. Jedan od načina na koji možete eliminirati ovaj problem je pripremanje digitalnih ili printanih materijala s uputama za naknadnu njegu. Ovo bi, naravno, trebalo naglasiti opasnosti izlaganja suncu za tetovaže i šta oni mogu učiniti kako bi osigurali da njihova tetovaža pravilno zacijeli. Možete čak koristiti ovaj članak kao inspiraciju. Nastavite čitati kako biste bili sigurni da vaša uputstva pokrivaju sve što se tiče opasnosti od izlaganja suncu za tetovaže.

Koje su opasnosti izlaganja suncu za tetovaže?

Koža je stalno bombardovana ultraljubičastim zračenjem (UV zračenje) sunca. To kao posljedicu predstavljaju određene opasnosti za tetovaže i kožu.

Postoje tri različite vrste UV zraka:

UVA zrake koje imaju najmanju količinu energije, ali i dalje uzrokuju starenje stanica kože što dovodi do sitnih linija i bora. 95% UV zraka koje dopiru do površine zemlje su UVA zrake. Ove vrste UV zraka takođe utiču na boju u tetovažama, oštečujući pigment. Oštećenje kože povećava aktivnost bijelih krvnih zrnaca u području koje je tetovirano, slično kao infekcija ili strani predmet. To se dešava brže za bijelu i pastelne boje nego za sivu i crnu. Rezultat je zamagljena, zamrljena tetovaža.

UVA zraci također uzrokuju preplanulost kože što utiče na izgled tetovaža. To može uzrokovati izobličenje pigmenta u boji, pa čak i promjenu boje.

UVB zraci – UVB zraci imaju nešto više energije od UVA zraka i mogu uzrokovati direktna oštećenja stanica kože. Ovo je vrsta UV zraka koja uzrokuje rak kože i opekotine od sunca. Opekotine od sunca na novoj tetovaži će uticati na proces izlječenja. To znači da se može izobličiti i da će trebati duže da zacijeli.

UVC zraci – UVC zraci imaju najviše energije od svih UV zraka, međutim, postoje visoko u atmosferi i obično ne dopiru do tla. UVC zraci koje je napravio čovjek postoje u obliku elektroda za zavarivanje, fototerapije, živinih lampi i UVC sijalica za dezinfekciju koje se koriste za ubijanje štetnih mikroorganizama u hrani i vodi.
Izloženost ovim zrakama može uzrokovati pojavu plikova koji mogu utjecati i na nove i na zarasle tetovaže.

UV zraci su najjači između 10 i 16 sati, posebno tokom proljetnih i letnjih meseci, i na većim nadmorskim visinama. Kada su nove tetovaže izložene UV zracima, postoji visok rizik od oštećenja i infekcije.

Kako spriječiti opasnosti po tetovažu od izlaganja suncu

Kada kažete klijentima da svoju tetovažu drže podalje od sunca i upozorite na sve opasnosti izlaganja suncu, možete očekivati gomilu ali i ako pitanja. Odgovori bi vam mogli biti očigledni, ali još uvijek imate dužnost savjetovati klijenta o opasnostima izlaganja suncu i rizima za tetovažu.

Evo nekoliko stvari koje bi vaši klijenti trebali raditi ili bi trebali izbjegavati nakon tetoviranja:

Nosite kremu za sunčanje
U idealnom slučaju, svi bi trebali da nose kremu za sunčanje, ali realnost je da je većina nas ne nosi. Kada klijentu završite tetovažu, morate naglasiti važnost pravilne njege. Krema za sunčanje pomaže u sprječavanju oštećenja i izbljeđivanja uzrokovanih sunčevim UV zracima. Ona također pomažu da se koža koja zacjeljuje hidratizira i da je zaštićena od vanjskih elemenata.

Izbjegavajte sunčanje
Vaši klijenti bi trebali izbjegavati sunčanje. Prirodno tamnjenje će izložiti kožu svim efektima UV zraka. Korištenje solarija ili lampe za sunčanje koncentriše ove zrake na kožu i može uzrokovati da tetovaža brzo izblijedi, pa čak i pojavu plikova.

Ograničite vrijeme na sunc
Sunčeve zrake su na svom vrhuncu između 10 ujutro i 4 sata poslije podne.
Ako je moguće, vaši klijenti bi trebali ostati u zatvorenom prostoru. Ako njihov posao uključuje kretanje ili stajanje na suncu, korištenje kišobrana može biti od velike pomoći. Ako to nije opcija, najbolje im je nositi široku odjeću koja pokriva tetovažu. Ovo ne samo da će zaštititi tetovažu od sunca, već će joj omogućiti i da diše.

Ostanite hidrirani
Najbolji način da kožu održite hidratiziranom je da pijete puno tekućine, posebno vode. Ovo je još jedan način na koji vaši klijenti mogu ograničiti opasnost za tetovažu od izlaganja suncu. Suha koža je podložnija ovim opasnostima.

Koristite rukav za ruku/nogu
Nijedna količina direktne sunčeve svjetlosti na koži ne smatra se premalom da bi izazvala oštećenje. Naglasite ovu tačku. Koža može izgorjeti od sunca za samo 10 minuta kada je UV indeks visok. Čak i tokom vožnje, UV zraci prodiru kroz vjetrobran i dolaze u kontakt s rukama. Korištenje rukava je prilično zgodno, posebno u vrućim područjima gdje nošenje mnogo odjeće jednostavno nije izvodljivo.

Tetovirajte se zimi
Klijenti koji apsolutno moraju da budu na suncu ne bi trebalo da se tetoviraju tokom ljetnjih mjeseci, posebno velike tetovaže. UV indeks je najniži u zimskim mjesecima, što znači da se opasnost od UV zraka smanjuje. Obavezno naglasite da ovo ne eliminira potrebu za drugim mjerama opreza. Vaši klijenti bi i dalje trebali nositi kremu za sunčanje i pokrivati svoje tetovaže kada je to moguće.

Odabir kreme za sunčanje za tetovaže
Krema za sunčanje radi svoj posao sve dok sadrži prave sastojke i dok je faktor zaštite odgovarajući.

SPF (sun protection factor)

SPF, ili zaštitni faktora od sunca, igra veliku ulogu u tome koliko će krema za sunčanje biti efikasna u zaštiti tetovaže. Idealna krema za sunčanje treba da ima najmanje SPF 30 i treba da bude označena kao „široki spektar“, što znači da štiti i od UVA i od UVB zraka.

Klijenti sa tamnijim tonovima kože imaju manji rizik od opekotina od sunca i štetnih efekata UV zraka na tetovaže. To je zbog visokog nivoa melanina u koži. Klijenti sa svjetlijom kožom ili koji su osjetljivi na sunce treba tražiti kremu za sunčanje sa SPF 50 ili više.

Sastojci
Mineralne kreme za sunčanje su najbolji tipovi krema za sunčanje. Oni su među najefikasnijim u blokiranju UVA zraka i imaju najmanje toksičnih sastojaka. Sastojci koje treba potražiti su cink oksid i titanijum dioksid.
Imajte na umu da vaši klijenti trebaju koristiti kremu za sunčanje samo na zaraslim tetovažama. Ako je rana još svježa, najbolji pristup je pokriti područje širokom odjećom i izbjeći izlaganje suncu.

Suočavanje sa opekotinama od sunca na tetovažama
Opekotine od sunca jedna su od mnogih opasnosti izlaganja suncu, to veoma loše utiče na tetovaže. Možete to stalno i iznova naglašavati, ali uvijek će postojati jedan klijent koji vas nije poslušao.
Najbolja stvar koju vaš klijent može učiniti je nanijeti oblogu leda kako bi umirio to područje. Sljedeći korak je nanošenje tankog sloja odgovarajuće hidratantne kreme i praćenje promjena na koži. Treba paziti na znakove infekcije. Držite fige da se to ne desi jer će to značiti odlazak kod doktora i možda antibiotike.
Kada područje konačno zacijeli, možda ćete morati da se vratite i izvršite popravke i pokušajte da popravite štetu.

Važno je biti svjestan da neće svi klijenti poslušati vaš savjet. Neki će započeti njegu, a zatim prestati na pola puta, a drugi se uopće neće obazirati na vaša upozorenja.
Vaš posao je da stvarate umjetnost i dajete savjete o opasnostima izlaganja suncu za tetovaže.
Od vas će možda biti zatraženo da naknadno popravite uništenu tetovažu.
Imajte na umu da zadržavate pravo da naplatite, ali i da odbijete uslugu. Ponekad jednostavno nema smisla vraćati se na rad kada klijent nema namjeru da se posveti odgovarajućoj njezi da bi vaš rad ostao netaknut.

Povezani članci