Naučnici su razvili bezbolne i beskrvne tetovaže,koje ćete moći sami primijeniti

Ove nove tetovaže će se prvenstveno koristiti za brigu o životinjama, ali bi se u budućnosti mogle proširiti i na ljude.

Naučnici su razvili jeftine, bezbolne i beskrvne tetovaže koje se mogu sami primijeniti.

Istraživači sa Tehnološkog instituta Džordžije prvenstveno će koristiti flastere za tetoviranje mikroiglama za veterinarsku njegu i praćenje steriliziranih životinja, ali kažu da bi se primjena mogla proširiti na medicinsku i kozmetičku njegu u budućnosti.

„Umanjili smo iglu tako da je bezbolna, ali i dalje efikasno taloži mastilo za tetoviranje u kožu“, rekao je profesor Mark Prausnitz, glavni istraživač na projektu.

“Ovo bi mogao biti način ne samo da se medicinske tetovaže učine dostupnijim, već i da se stvore nove mogućnosti za kozmetičke tetovaže zbog jednostavnosti administracije.”

“Dok su neki ljudi spremni prihvatiti bol i vrijeme potrebno za tetovažu, mislili smo da bi drugi mogli više voljeti tetovažu koja se jednostavno pritisne na kožu i ne boli.”

Dok tetovaže obično koriste velike igle za uzastopno bušenje kože, naučnici su razvili mikroigle koje su manje od zrna pijeska i napravljene od mastila za tetoviranje umotane u rastvorljivu matricu.

„Pošto su mikroigle napravljene od mastila za tetoviranje, one veoma efikasno talože mastilo u kožu“, rekao je profesor Song Li, koautor studije.

Posljedično, mikroigle se mogu pritisnuti u kožu samo jednom prije nego što se otapaju, ne uzrokujući bol ili krvarenje.

Tetovaže se često koriste u medicinskom okruženju za prikrivanje ožiljaka, usmjeravanje ponovljenih tretmana zračenjem raka ili vraćanje bradavica nakon operacije dojke.

Mogu se koristiti i umjesto narukvica kao medicinsko upozorenje za naglašavanje ozbiljnih zdravstvenih stanja kao što su dijabetes, epilepsija ili alergije.

Iako većina mikroigličastih flastera za farmaceutske ili kozmetičke proizvode ima desetke ili stotine mikroiglica raspoređenih u kvadrat ili krug, tetovaže flastera mikroigle utiskuju dizajn koji može uključivati slova, brojeve, simbole i slike. Raspoređivanjem mikroiglica u određenom uzorku, svaka mikroigla djeluje kao piksel za stvaranje slike tetovaže u bilo kojem obliku ili uzorku.

Istraživači počinju s kalupom koji sadrži mikroiglice u uzorku koji formira sliku. Oni pune mikroiglice u kalupu tintom za tetoviranje i dodaju podlogu za zakrpe za praktično rukovanje. Dobijeni flaster se zatim nanosi na kožu na nekoliko minuta, a za to vreme se mikroiglice otapaju i oslobađaju mastilo za tetovažu. U mikroigle se mogu ugraditi mastila za tetoviranje različitih boja, uključujući crnu tintu koja se može vidjeti samo kada je osvijetljena ultraljubičastim svjetlom.

Budući da flaster isporučuje mastilo samo u površinski sloj kože, mikroigle izbjegavaju i krvne žile i nervne završetke, čime se proces održava bez boli i krvi.

Isto tako, proces smanjuje rizik od infekcije kao kod konvencionalnog tetoviranja.

Istraživači sugeriraju da bi tetovaža od flastera mikroigle mogla trajati najmanje godinu dana i potencijalno bi se također mogla koristiti za isporuku lijekova za primjenu u zdravstvu ili za prikrivanje opekotina ili ožiljaka na korisniku.

Povezani članci